תהליך הטיפול

אם הגעתם עד כאן – יש כבר סבירות גבוהה שאתם סובלים מ-TMS, אך אצטרך לפגוש אתכם פיזית כדי לאבחן זאת סופית. יש חשיבות לאבחון של רופא שמכיר את האבחנה המבדלת ויודע לזהות גורמים המחשידים ל-TMS או לכיוונים אחרים. פגישת האבחון אורכת כשעה וחצי עד שעתיים ובה אני שואל על התסמינים ועל הסיפור שלכם ובודק אתכם גופנית. אם הממצאים אכן מתאימים ל-TMS – אז אין צורך בבירור נוסף. אני מסביר על התסמונת כי חינוך ותובנה הם נדבכים מרכזיים בריפוי. אינני מצפה לאמונה מלאה באבחנה. אם יש אמונה חלקית ונכונות לעשות עבודה בכיוון ההחלמה – אז ניתן לצאת לדרך.

התהליך הטיפולי אינו חייב להיות ארוך. לא מדובר בטיפול פסיכולוגי. עבור חלק מן המטופלים מפגש בודד עשוי להספיק כדי לשנות מסלולים עצביים במח ולהמשיך לבד בדרך לריפוי. הרוב יזדקקו למספר מועט של מפגשים שכוללים תמיכה, תרגול והדרכה, ואורכם כ-45-60 דקות. כמות המפגשים הנדרשת משתנה מאדם לאדם ותלוי לפי נסיוני בגמישות המחשבתית, בתעוזה לחולל שינוי, ברצון לקחת אחריות וכן במורכבות הרקע האישי. לעתים ישולב גם מגע בטיפול, אך לא כדי לשחרר שרירים או להזיז עצמות, אלא כדי ללמד אותך להגיב אחרת לכאב. כחלק מהתהליך תנתנה משימות לביצוע בבית, וחשוב לפנות זמן ולבצע אותן.

אני משתמש בכלים מעולם הפסיכולוגיה – טיפול קבלה ומחויבות (ACT), טיפול ממוקד רגש (EFT, ISTDP, EAET), טיפול בעיבוד מחדש של כאב (PRT), חוויה סומטית (SE), טיפול קוגנטיבי-התנהגותי (CBT), כתיבה אקספרסיבית ועבודת ילד פנימי. כמו כן, אני מקבל השראה מעולמות הצ'י קונג, מדיטציה ועבודת נשימה.

עד כה חיפשתם תרופת קסם שתוכל להעלים את הכאב ומהר, שמישהו רק ייקח מכם את הכאב, שירפא אתכם. חשוב לי להדגיש שאין בידיי תרופת קסם. אתם היחידים שיכולים לרפא את עצמכם מכאב. אני מסייע לכם ומלווה אתכם בתהליך הזה, אך איני יכול לעשות זאת במקומכם. בניגוד לפעולות אחרות שניסיתם ועשו עליכם – כאן אתם מקבלים את המושכות לידיים. במפגשים אנחנו "מאירים בפנס" על המקומות שאולי היו נסתרים מעיניכם ולומדים דברים חדשים. עם זאת, את רב העבודה תדרשו לעשות דווקא בין המפגשים. אתם תקבלו ארגז כלים, כך שבפעם הבאה שתסבלו מהתפרצות כאב תוכלו להתמודד עמה היטב בעצמכם.

כמו צפצוף במערכות התרעה מתקדמות ברכב, הכאב הוא תסמין שיכול להצביע על כך שסטינו מהדרך. על כן, הקשבה מתוך סקרנות לכאב יכולה לכוון אותנו דווקא לנושאים אחרים בחיינו שלא זכו להתייחסות עד כה, וכך לעודד אותנו לשינויים חשובים.

גם לאחר השלמת התהליך אני נשאר זמין עבורכם לחיזוקים, שאלות ותהיות.